Det var ett gäng förväntansfulla och väldigt taggade spelare som ställde upp sig för U16s första framträdande i Glumslövs FFs matchdräkt.
Under matchen visade spelarna prov på fina dribblingar, vändningar, en och annan närkamp, snygga mål, kamratskap och framförallt fotbollsglädje. Spelarna var överens om att det roligaste var att få spela i matchdräkt inför publik som hejar på, och det syntes att spelarna kämpade extra hårt just idag. Efter matchen tackade fotbollsknattarna publiken med vågen och fick motta ännu mer applåder.
Tack till publiken som genom hejarrop och applåder bidrog till en fantastisk matchdebut för U16-knattarna 💚 Vi ser fram emot fler roliga upplevelser med fotbollskamper framöver ⚽️